image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

VII Dzień Patrona

Dzień Patrona
Dzień Patrona Dzień Patrona

Oddaliśmy dziś hołd naszym patronom, którzy dziewięć lat temu wraz z delegacją rządową zginęli w katastrofie smoleńskiej. Para Prezydencka udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70-tą rocznicą zamordowania polskich oficerów przez radzieckie NKWD. Niestety, nie dolecieli do Katynia, nie oddali hołdu pomordowanym. 10 kwietnia 2010 roku był jednym z najtragiczniejszych dni w historii naszej ojczyzny. 
Dzień Patrona rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej przybliżającej sylwetki Marii i Lecha Kaczyńskich. Słuchaliśmy także ciekawostek z ich życia, podziwialiśmy piękne zdjęcia Pary Prezydenckiej. Następnie dzięki pani Justynie i pani Basi przypomnieliśmy sobie ważną kartę z historii naszej szkoły - dzień 15 grudnia 2011 roku, kiedy odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru oraz nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Na koniec minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszych patronów oraz wszystkich tych, którzy towarzyszyli Parze Prezydenckiej w drodze do Katynia. Przez cały dzień mogliśmy oglądać również wystawę książek poświęconą Prezydentowi oraz jego żonie Marii.

"Racje nie są rozłożone równo. Rację mają Ci, ktorzy walczą o wolność. Kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, a prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej."
               /Przesłanie Lecha Kaczyńskiego, z którym udał się do Katynia 10 kwietnia 2010 roku./

 

VI Dzień Patrona

Pamięć wciąż ży...
Pamięć wciąż żywa Pamięć wciąż żywa

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej obchodziliśmy VI Dzień Patrona. Wspominając wszystkich tragicznie zmarłych członków rządowej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, oddaliśmy hołd Parze Prezydenckiej. Najpierw udaliśmy się do kościoła parafialnego, by pomodlić się w intencji ofiar lotniczej katastrofy oraz złożyć kwiaty przed tablicą pamięci z ziemią katyńską i smoleńską. Następnie w krótkim montażu słowno-muzycznym przypomnieliśmy tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Podczas obchodów VI Dnia Patrona prezentowaliśmy sylwetki wielkich Polaków. Uznaliśmy, iż setna rocznica odzyskania niepodległości jest ku temu wspaniałą okazją. Każda klasa w ciekawy sposób przybliżyła zasługi wybitnych Polaków, których czyny i osiągnięcia zna cały świat. Na szkolnej scenie mogliśmy posłuchać wywiadu z Parą Prezydencką, zajrzeliśmy także do laboratorium M. Skłodowskiej-Curie i zobaczyliśmy Henryka Sienkiewicza odbierającego Nagrodę Nobla. Ponadto wysłuchaliśmy wierszowanego życiorysu św. Jana Pawła II, recytacji "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza oraz przemówienia Józefa Piłsudskiego. Natomiast trzecioklasiści zabrali nas na wystawę obrazów Jana Matejki, a uczniowie klasy pierwszej przybliżyli życiorys i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. 

Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu, której byliśmy współtwórcami, dostarczyła wszystkim wielu emocji i wzruszeń.

V Dzień Patrona

V Dzień Patrona
V Dzień Patrona V Dzień Patrona
   

Stał się dziś wspaniałą okazją, by przypomnieć sylwetki naszych patronów oraz powspominać uroczystość nadania imienia  oraz poświęcenia sztandaru szkoły w dniu 15 grudnia 2011r. Ten szczególny dzień przeżyliśmy w podniosłej, patriotycznej atmosferze, pamiętając, że dla naszych patronów najważniejsza była Ojczyzna. Recytowaliśmy piękne wiersze o Polsce oraz śpiewaliśmy o niej piosenki. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Marii i Lechu Kaczyńskim.  Rozwiązywaliśmy zagadki o Polsce, prezentowaliśmy strój galowy z patriotycznymi ozdobami. Ponadto dowiedzieliśmy się, co młodszy i starszy uczeń powinien wiedzieć o swojej Ojczyźnie. Na zakończenie uczniowie klas IV-VI wzięli udział w turnieju Poloniada, który wygrali piątoklasiści. Trzeba przyznać, iż każda klasa zaangażowała się w obchody Dnia Patrona i wspaniale wywiązała się z przydzielonych zadań. Wspólne świętowanie uświadomiło nam, że "Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii".

A pamięć o nich trwa...

VI rocznica kat...
VI rocznica katastrofy smoleńskiej VI rocznica katastrofy smoleńskiej

      W VI rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której tragiczną śmierć ponieśli nasi patroni - Maria i Lech Kaczyńscy, przypomnieliśmy tamte dramatyczne wydarzenia, po czym minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich ofiar. Przed tablicą pamięci z ziemią katyńską i smoleńską, która znajduje się w naszym parafialnym kościele, złożyliśmy biało - czerwone kwiaty i zapaliliśmy znicze. Oddaliśmy hołd Parze Prezydenckiej oraz wszystkim tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku byli w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

IV Dzień Patrona

Obchody Dnia Pa...
Obchody Dnia Patrona Obchody Dnia Patrona
      

15 grudnia w czwartą rocznicę nadania naszej szkole imienia odbyły się obchody Dnia Patrona. Ich mottem stały się słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: "Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii...". Uroczystość rozpoczęła prezentacja multimedialna przypominająca sylwetki Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pamiętny dzień poświęcenia sztandaru. Następnie uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali pieśni patriotyczne, historię polskich symboli narodowych, ojczyste tradycje oraz krajobrazy, sylwetki wielkich Polaków, a nawet pokaz mody i makijażu patriotycznego, wyrażając tym samym swoją miłość do ojczyzny. Na koniec rozstrzygnięto II edycję quizu "Kocham Cię, Polsko!". Zdecydowane zwycięstwo odnieśli  w nim szóstoklasiści. Dzień Patrona upłynął nam w radosnej atmosferze. W szkole przez cały dzień panował podniosły nastrój, który podkreślały dekoracje oraz nasze galowe i biało-czerwone stroje.

Pieta Smoleńska

Pieta Smoleńska
Pieta Smoleńska Pieta Smoleńska
   

14 listopada w Krakowie poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z delegacją uczniów,  nauczycieli oraz rodziców wziął udział w uroczystości odsłonięcia "Piety Smoleńskiej" poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W tło płaskorzeźby zostały wpisane dwie daty oraz miejsca: Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Przed poświęceniem "Piety Smoleńskiej" w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbyła się msza święta, w której uczestniczyliśmy wraz z  członkami Rodzin Katyńskich oraz najbliższymi ofiar katastrofy smoleńskiej. Honorowy patronat nad tym podniosłym wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

III Dzień Patrona

Dzień Patrona
Dzień Patrona Dzień Patrona
      Dzień Patrona zgromadził wszystkich uczniów na szkolnym korytarzu, gdzie mieliśy okazję zobaczyć prezentację multimedialną o życiu i działalności Marii i Lecha Kaczyńskich. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki "Kocham Cię, Polsko" klasy IV-VI wzięły udział w quizie sprawdzająym znajomość sylwetek naszych patronów. Wygrała go klasa V, II miejsce zajęła VI klasa, a na trzecim miejscu upasowali się czwartoklasiści. Trzeba przyznać, że wiedza uczniów była imponująca. Po zakończeniu rywalizacji wychowankowie obejrzeli wystawę książek poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej.

Obchody V rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody V Roczn...
Obchody V Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Obchody V Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
      Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej przygotowali akademię poświęconą pamięci patronów szkoły Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych członków delegacji udającej się do Katynia.
Podczas uroczystości został odśpiewany hymn szkoły, przypomniano wydarzenia sprzed pieciu lat, przygotowano wystawę książek i publikacji na temat patronów. Następnie uczniowie oraz nauczyciele przemaszerowali ze sztandarem do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jana Pawła II, aby zapalić znicz pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 10 kwietnia 2010r. i oddać hołd patronom naszej szkoły.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj15
Wczoraj48
Wizyt w tym tygodniu354
Wizyt w tym miesiącu1055
Łącznie wizyt136188

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu